Difference between revisions of "BNK48 6th Single Senbatsu Sousenkyo"

From Wiki48
Jump to: navigation, search
(Selected Members)
Line 4: Line 4:
  
 
==Selected Members==
 
==Selected Members==
 +
===Final Results===
 +
Names in '''bold''' denote the [[Senbatsu]]
 +
# '''[[Cherprang Areekul]]''' ([[Team BIII]]) (84,195 votes) ('''[[Senbatsu]]''' Center)
 +
# '''[[Jennis Oprasert]]''' ([[Team BIII]]) (58,362 votes)
 +
# '''[[Praewa Suthamphong]]''' ([[Team BIII]]) (57,987 votes)
 +
# '''[[Pimrapat Phadungwatanachok]]''' ([[Team BIII]]) (56,028 votes)
 +
# '''[[Kunjiranut Intarasin]]''' ([[Team BIII]]) (47,369 votes)
 +
# '''[[Patchanan Jiajirachote]]''' ([[Team BIII]]) (46,126 votes)
 +
# '''[[Kanteera Wadcharathadsanakul]]''' ([[Team BIII]]) (44,769 votes)
 +
# '''[[Natruja Chutiwansopon]]''' ([[Team BIII]]) (44,479 votes)
 +
# '''[[Punsikorn Tiyakorn]]''' ([[Team BIII]]) (44,140 votes)
 +
# '''[[Milin Dokthian]]''' ([[Team BIII]]) (28,134 votes)
 +
# '''[[Isarapa Thawatpakdee]]''' ([[Team BIII]]) (27,978 votes)
 +
# '''[[Jiradapa Intajak]]''' ([[Team BIII]]) (26,267 votes)
 +
# '''[[Weeraya Zhang]]''' ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (23,761 votes)
 +
# '''[[Dusita Kitisarakulchai]]''' ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (17,210 votes)
 +
# '''[[Warattaya Deesomlert]]''' ([[Team BIII]]) (14,018 votes)
 +
# '''[[Panisa Srilaloeng]]''' ([[Team BIII]]) (13,594 votes)
 +
# [[Sawitchaya Kajonrungsilp]] ([[Team BIII]]) (13,183 votes) ('''[[Undergirls]]''' Center)
 +
# [[Janista Tansiri]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (11,517 votes)
 +
# [[Rachaya Tupkunanon]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (10,517 votes)
 +
# [[Miori Ohkubo]] ([[Team BIII]]) (9,915 votes)
 +
# [[Izuta Rina]] ([[Team BIII]]) (9,305 votes)
 +
# [[Manipa Roopanya]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (8,047 votes)
 +
# [[Nannaphas Loetnamchoetsakun]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (7,374 votes)
 +
# [[Napaphat Worraphuttanon]] ([[Team BIII]]) (7,270 votes)
 +
# [[Sirikarn Shinnawatsuwan]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (7,246 votes)
 +
# [[Natticha Chantaravareelekha]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (7,188 votes)
 +
# [[Natcha Krisdhasima]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (6,551 votes)
 +
# [[Vathusiri Phuwapunyasiri]] ([[Team BIII]]) (6,527 votes)
 +
# [[Mananya Kaoju]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (6,448 votes)
 +
# [[Pichayapa Natha]] ([[Team BIII]]) (5,898 votes)
 +
# [[Plearnpichaya Komalarajun]] ([[BNK48 Trainee|Trainee]]) (5,872 votes)
 +
# [[Suchaya Saenkhot]] ([[Team BIII]]) (5,472 votes)
 +
 
===1st Preliminary Results===
 
===1st Preliminary Results===
 
# '''[[Cherprang Areekul]]''' ([[Team BIII]]) (15,856 votes)
 
# '''[[Cherprang Areekul]]''' ([[Team BIII]]) (15,856 votes)

Revision as of 10:11, 26 January 2019

Promotional Poster

The BNK48 6th Single Senbatsu Sousenkyo was announced on September 30, 2018. It is BNK48's 1st Senbatsu Election. Ballots were included in BNK48's 5th Single, BNK Festival. The results will be announced on January 26, 2019.

Selected Members

Final Results

Names in bold denote the Senbatsu

  1. Cherprang Areekul (Team BIII) (84,195 votes) (Senbatsu Center)
  2. Jennis Oprasert (Team BIII) (58,362 votes)
  3. Praewa Suthamphong (Team BIII) (57,987 votes)
  4. Pimrapat Phadungwatanachok (Team BIII) (56,028 votes)
  5. Kunjiranut Intarasin (Team BIII) (47,369 votes)
  6. Patchanan Jiajirachote (Team BIII) (46,126 votes)
  7. Kanteera Wadcharathadsanakul (Team BIII) (44,769 votes)
  8. Natruja Chutiwansopon (Team BIII) (44,479 votes)
  9. Punsikorn Tiyakorn (Team BIII) (44,140 votes)
  10. Milin Dokthian (Team BIII) (28,134 votes)
  11. Isarapa Thawatpakdee (Team BIII) (27,978 votes)
  12. Jiradapa Intajak (Team BIII) (26,267 votes)
  13. Weeraya Zhang (Trainee) (23,761 votes)
  14. Dusita Kitisarakulchai (Trainee) (17,210 votes)
  15. Warattaya Deesomlert (Team BIII) (14,018 votes)
  16. Panisa Srilaloeng (Team BIII) (13,594 votes)
  17. Sawitchaya Kajonrungsilp (Team BIII) (13,183 votes) (Undergirls Center)
  18. Janista Tansiri (Trainee) (11,517 votes)
  19. Rachaya Tupkunanon (Trainee) (10,517 votes)
  20. Miori Ohkubo (Team BIII) (9,915 votes)
  21. Izuta Rina (Team BIII) (9,305 votes)
  22. Manipa Roopanya (Trainee) (8,047 votes)
  23. Nannaphas Loetnamchoetsakun (Trainee) (7,374 votes)
  24. Napaphat Worraphuttanon (Team BIII) (7,270 votes)
  25. Sirikarn Shinnawatsuwan (Trainee) (7,246 votes)
  26. Natticha Chantaravareelekha (Trainee) (7,188 votes)
  27. Natcha Krisdhasima (Trainee) (6,551 votes)
  28. Vathusiri Phuwapunyasiri (Team BIII) (6,527 votes)
  29. Mananya Kaoju (Trainee) (6,448 votes)
  30. Pichayapa Natha (Team BIII) (5,898 votes)
  31. Plearnpichaya Komalarajun (Trainee) (5,872 votes)
  32. Suchaya Saenkhot (Team BIII) (5,472 votes)

1st Preliminary Results

  1. Cherprang Areekul (Team BIII) (15,856 votes)
  2. Pimrapat Phadungwatanachok (Team BIII) (13,579 votes)
  3. Praewa Suthamphong (Team BIII) (11,154 votes)
  4. Kanteera Wadcharathadsanakul (Team BIII) (10,209 votes)
  5. Kunjiranut Intarasin (Team BIII) (9,155 votes)
  6. Jennis Oprasert (Team BIII) (9,081 votes)
  7. Punsikorn Tiyakorn (Team BIII) (7,389 votes)
  8. Milin Dokthian (Team BIII) (6,983 votes)
  9. Weeraya Zhang (Trainee) (6,837 votes)
  10. Natruja Chutiwansopon (Team BIII) (6,192 votes)
  11. Jiradapa Intajak (Team BIII) (6,058 votes)
  12. Isarapa Thawatpakdee (Team BIII) (5,984 votes)
  13. Patchanan Jiajirachote (Team BIII) (5,541 votes)
  14. Dusita Kitisarakulchai (Trainee) (4,635 votes)
  15. Panisa Srilaloeng (Team BIII) (4,140 votes)
  16. Miori Ohkubo (Team BIII) (3,425 votes)
  17. Warattaya Deesomlert (Team BIII) (3,223 votes)
  18. Napaphat Worraphuttanon (Team BIII) (3,091 votes)
  19. Mananya Kaoju (Trainee) (2,742 votes)
  20. Sirikarn Shinnawatsuwan (Trainee) (2,614 votes)
  21. Natticha Chantaravareelekha (Trainee) (2,286 votes)
  22. Janista Tansiri (Trainee) (2,282 votes)
  23. Manipa Roopanya (Trainee) (2,164 votes)
  24. Plearnpichaya Komalarajun (Trainee) (2,030 votes)
  25. Pichayapa Natha (Team BIII) (1,925 votes)
  26. Nawaporn Chansuk (Trainee) (1,758 votes)
  27. Natcha Krisdhasima (Trainee) (1,675 votes)
  28. Nannaphas Loetnamchoetsakun (Trainee) (1,537 votes)
  29. Rachaya Tupkunanon (Trainee) (1,491 votes)
  30. Suchaya Saenkhot (Team BIII) (1,428 votes)
  31. Khawisara Singplod (Trainee) (1,401 votes)
  32. Vathusiri Phuwapunyasiri (Team BIII) (1,306 votes)

2nd Preliminary Results

  1. Cherprang Areekul (Team BIII)
  2. Praewa Suthamphong (Team BIII)
  3. Pimrapat Phadungwatanachok (Team BIII)
  4. Patchanan Jiajirachote (Team BIII)
  5. Kanteera Wadcharathadsanakul (Team BIII)
  6. Jennis Oprasert (Team BIII)
  7. Natruja Chutiwansopon (Team BIII)
  8. Punsikorn Tiyakorn (Team BIII)
  9. Kunjiranut Intarasin (Team BIII)
  10. Weeraya Zhang (Trainee)
  11. Jiradapa Intajak (Team BIII)
  12. Isarapa Thawatpakdee (Team BIII)
  13. Milin Dokthian (Team BIII)
  14. Dusita Kitisarakulchai (Trainee)
  15. Panisa Srilaloeng (Team BIII)
  16. Warattaya Deesomlert (Team BIII)
  17. Sawitchaya Kajonrungsilp (Team BIII)
  18. Janista Tansiri (Trainee)
  19. Miori Ohkubo (Team BIII)
  20. Napaphat Worraphuttanon (Team BIII)
  21. Sirikarn Shinnawatsuwan (Trainee)
  22. Izuta Rina (Team BIII)
  23. Rachaya Tupkunanon (Trainee)
  24. Natticha Chantaravareelekha (Trainee)
  25. Mananya Kaoju (Trainee)
  26. Plearnpichaya Komalarajun (Trainee)
  27. Natcha Krisdhasima (Trainee)
  28. Vathusiri Phuwapunyasiri (Team BIII)
  29. Suchaya Saenkhot (Team BIII)
  30. Manipa Roopanya (Trainee)
  31. Pichayapa Natha (Team BIII)
  32. Nannaphas Loetnamchoetsakun (Trainee)

Timeline

2018
  • November 8: First day of pre-order of BNK48's 5th single BNK Festival.
  • December 3: Last day of pre-orders.
  • December 11: First day of voting via BNK48's official application starts from 12:00 AM.
  • December 12: Preliminary results
2019

Participating members


BNK48 Senbatsu Election Chronology
N/A
(N/A)
BNK48 6th Single Senbatsu Sousenkyo
(2019.01.26)
TBA
(TBA)