SNH48 2nd Senbatsu Election

From Wiki48
Jump to: navigation, search

The SNH48 2nd Senbatsu Election "Mèngxiǎng Gāofēi" (SNH48第二屆總選舉 "夢想高飛") is the second Senbatsu Election held by SNH48. Ballots were included in SNH48's 8th Single, Manatsu no Sounds Good!. The online single had partial votes (0.1 out of 1), while the physical single had full votes. The top 16 members are featured in the Top Girls of the group's 9th single. Meanwhile, the 17th to 32nd place members join Undergirls for the B-side track.

Contents

Selected Members

Top Girls (2nd Senbatsu Election)
Undergirls (2nd Senbatsu Election)
No.1 Position SNH48 2nd Senbatsu Election
No.2 Position SNH48 2nd Senbatsu Election
No.3 Position SNH48 2nd Senbatsu Election

Final Results

Names in Bold denotes the Top Girls

  1. Zhao JiaMin (Team SII) (74,393 votes) (↑2) (Top Girls center)
  2. Ju JingYi (Team NII) (64,785.5 votes) (↑2)
  3. Li YiTong (Team NII) (47,134.5 votes) (↑3)
  4. Huang TingTing (Team NII) (35,189 votes) (NEW)
  5. Zhang YuGe (Team SII) (32,306 votes) (-)
  6. Wan LiNa (Team NII) (31,608.3 votes) (NEW)
  7. Li YuQi (Team SII) (31,215.9 votes) (↑4)
  8. Yi JiaAi (Team NII) (30,004.8 votes) (↑6)
  9. Zeng YanFen (Team NII) (25,861.2 votes) (NEW)
  10. Lu Ting (Team NII) (25,669.2 votes) (NEW)
  11. Zhao Yue (Team NII) (25,245 votes) (NEW)
  12. Feng XinDuo (Team NII) (22,028.7 votes) (NEW)
  13. Mo Han (Team SII) (20,201.7 votes) (↓6)
  14. Qiu XinYi (Team SII) (20,078.3 votes) (↓12)
  15. Dai Meng (Team SII) (17,907.3 votes) (↓2)
  16. Kong XiaoYin (Team SII) (17,658.9 votes) (↓1)
  17. Lin SiYi (Team NII) (16,050.5 votes) (NEW) (Undergirls center)
  18. Gong ShiQi (Team NII) (16,047.3 votes) (↓6)
  19. Shao XueCong (Team X) (15,874.3 votes) (NEW)
  20. Xu JiaQi (Team SII) (14,351.7 votes) (↓12)
  21. Jiang Yun (Team SII) (11,174.1 votes) (NEW)
  22. Chen GuanHui (Team SII) (10,897 votes) (↓12)
  23. Song XinRan (Team X) (10,179.2 votes) (NEW)
  24. Chen Si (Team SII) (9,811.7 votes) (↓15)
  25. Liu JiongRan (Team HII) (9,718.4 votes) (NEW)
  26. Qian BeiTing (Team SII) (9,407.5 votes) (NEW)
  27. Liu PeiXin (Team HII) (9,023.6 votes) (NEW)
  28. Tang AnQi (Team NII) (9,015.2 votes) (NEW)
  29. Li DouDou (Team HII) (8,590.1 votes) (NEW)
  30. Hao WanQing (Team HII) (8,523.8 votes) (NEW)
  31. Xu Han (Team HII) (8,415.1 votes) (NEW)
  32. Meng Yue (Team NII) (8,218 votes) (NEW)

1st Preliminary Results

  1. Yang BinYi (Team X) (2550.5 votes)
  2. Zhang YuGe (Team SII) (1978.2 votes)
  3. Zeng YanFen (Team NII) (1796.5 votes)
  4. Ju JingYi (Team NII) (1661.4 votes)
  5. Qiu XinYi (Team SII) (1615 votes)
  6. Li YiTong (Team NII) (1545 votes)
  7. Hao WanQing (Team HII) (1542.2 votes)
  8. Chen YiXin (Team HII) (1530 votes)
  9. Yang YunYu (Team X) (1477.0 votes)
  10. Luo Lan (Team NII) (1420 votes)
  11. Tang AnQi (Team NII) (1350 votes)
  12. Lu Ting (Team NII) (1334 votes)
  13. Kong XiaoYin (Team SII) (1292.1 votes)
  14. Jiang Yun (Team SII) (1259.0 votes)
  15. Zhao Yue (Team NII) (1247.4 votes)
  16. Chen Si (Team SII) (1244.1 votes)
  17. Meng Yue (Team NII) (1076 votes)
  18. Zhao JiaMin (Team SII) (1072 votes)
  19. Wen JingJie (Team SII) (1057 votes)
  20. Liu JiongRan (Team HII) (987 votes)
  21. Wan LiNa (Team NII) (923 votes)
  22. Feng XinDuo (Team NII) (853 votes)
  23. Liu PeiXin (Team HII) (834 votes)
  24. Li DouDou (Team HII) (793 votes)
  25. Chen GuanHui (Team SII) (760 votes)
  26. Zhang DanSan (Team X) (639.1 votes)
  27. Yi JiaAi (Team NII) (635.3 votes)
  28. Song XinRan (Team X) (630 votes)
  29. Dong YanYun (Team NII) (592 votes)
  30. Xie Ni (Team HII) (528 votes)
  31. Mo Han (Team SII) (459.3 votes)
  32. Dai Meng (Team SII) (433.5 votes)

2nd Preliminary Results

  1. Zhao JiaMin (Team SII) (24,005.9 votes)
  2. Li YiTong (Team NII) (12,295.3 votes)
  3. Ju JingYi (Team NII) (11,821.0 votes)
  4. Zeng YanFen (Team NII) (9,171.4 votes)
  5. Huang TingTing (Team NII) (9,037.8 votes)
  6. Mo Han (Team SII) (6,821.5 votes)
  7. Shao XueCong (Team X) (6,678.3 votes)
  8. Wan LiNa (Team NII) (6,488.4 votes)
  9. Zhao Yue (Team NII) (6,402.8 votes)
  10. Lin SiYi (Team NII) (5,976.8 votes)
  11. Yi JiaAi (Team NII) (5,858.7 votes)
  12. Feng XinDuo (Team NII) (5,850.3)
  13. Qiu XinYi (Team SII) (5,802.0 votes)
  14. Gong ShiQi (Team NII) (5,392.5 votes)
  15. Kong XiaoYin (Team SII) (5,152.5)
  16. Tang AnQi (Team NII) (4,517.4 votes)
  17. Zhang YuGe (Team SII) (4,240.1 votes)
  18. Chen YiXin (Team HII) (4,215.4 votes)
  19. Zhang YuXin (Team NII) (3,913.4 votes)
  20. Liu PeiXin (Team HII) (3,899.1 votes)
  21. Meng Yue (Team NII) (3,808.9 votes)
  22. Dai Meng (Team SII) (3,563.9 votes)
  23. Jiang Yun (Team SII) (3,515.3 votes)
  24. Luo Lan (Team NII) (3,496.3 votes)
  25. Xu JiaQi (Team SII) (3,475.3 votes)
  26. Lu Ting (Team NII) (3,198.6 votes)
  27. Yuan YuZhen (Team SII) (3,151.9)
  28. Chen Si (Team SII) (2,944.4 votes)
  29. Yang YunYu (Team X) (2,942.0 votes)
  30. Qian BeiTing (Team SII) (2,827.3 votes)
  31. Yang BinYi (Team X) (2,759.5 votes)
  32. Wu ZheHan (Team SII/Team X) (2,669.1 votes)

Participating Members

Team SII: Chen GuanHui, Chen Si, Dai Meng, Jiang Yun, Kong XiaoYin, Li YuQi, Mo Han, Qian BeiTing, Qiu XinYi, Sun Rui, Shen ZhiLin, Wen JingJie, Wu ZheHan, Xu ChenChen, Xu JiaQi, Xu ZiXuan, Yuan DanNi, Yuan YuZhen, Zhao JiaMin, Zhao Ye, Zhang YuGe

Team NII: Chen JiaYing, Chen WenYan, Dong YanYun, Feng XinDuo, Gong ShiQi, Huang TingTing, He XiaoYu, Ju JingYi, Luo Lan, Lin SiYi, Lu Ting, Li YiTong, Meng Yue, Tang AnQi, Wan LiNa, Yi JiaAi, Zhao Yue, Zeng YanFen, Zhang YuXin

Team HII: Chen YiXin, Hao WanQing, Li DouDou, Liu JiongRan, Lin Nan, Liu PeiXin, Li QingYang, Wang BaiShuo, Wang Lu, Wu YanWen, Xu Han, Xie Ni, Xu YiRen, XuYang YuZhuo, Yang HuiTing, Zhang Xin

Team X: Chen Lin, Feng XiaoFei, Li Jing, Li Zhao, Sun JingYi, Shao XueCong, Song XinRan, Sun XinWen, Wang JiaLing, Wang Shu, Wang XiaoJia, Xie TianYi, Yang BinYi, Yang MingJun, Yang YunYu, Zhang DanSan, Zhang YunWen

Timeline

2015

  • May 20th at 10:00am CST to July 25th at 10:00am CST: Voting period for Manatsu no Sounds Good! single ballots
  • May 30: 1st preliminary results
  • July 01: 2nd preliminary results
  • July 25: SNH48 9th Single Senbatsu Elections final results

Trivia

  • The Top Girls MV will be filmed in Europe and the Undergirls MV in China.
  • Zhang YuGe is the only member whose rank didn't change.
  • Huang TingTing had the biggest ranking increase (from non-rank to #4), while Wu ZheHan had the biggest ranking decrease (from #1 to non-rank).
  • Comparing from last year's results, both Wu ZheHan and Xu ChenChen dropped out from the rankings in this year's election.
  • Top 5 and some 32 Members have been selected to participate in a TV series 《 万脂胭红/ Wan Zhi Yan hong》 already on contract as much as 40 episodes along with other celebrities and another historical remake drama called 《 甄嬛传/ Huan Zhen Chuan》.
  • All Top 32 Members will appear in 扭蛋妹妹 (第一季) 《Niu And Meimei (Yi Dì Jì)》.
  • Top Girls will appear in a famous TV Show, Undergirls will perform on the well known TV Show.
  • Top 3 will be made into a Sub Unit, release a Single (EP), act in an Independent movie, as well as a solo variety show and a photoshoot.
  • Top 3 will also be present at the Cannes Film Festival 2016 and will be walking on the red carpet and taking interviews as well.
  • The winners are going to get their own statue and left their hand prints on a special wall (like the Hollywood's Walk of Fame).
Personal tools
Namespaces

Variants
Actions
Stage48
Groups
All48
Navigation
Toolbox