BNK48 12th Single Senbatsu Sousenkyo

From Wiki48
Jump to: navigation, search

The BNK48 9th Single Senbatsu Sousenkyo was announced on December 19, 2021. It is BNK48's 3rd Senbatsu Election. Ballots were included in BNK48's 11th Single, Sayonara Crawl. The results will be announced on April 9, 2022, and it's the first time voting with Blockchain Technology.

The top 16 members will be featured in the Senbatsu of the group's 12th single. Meanwhile, the 17th to 32nd place members will join the Undergirls for the B-side track, while the 33rd to 48th place members join the Next Girls unit for the 2nd B-side track.

Eligible Members

Participating Members

Eligible members who wish to run need to submit an application (available from January 11 to January 24) in order to participate.

BNK48 (42)
BIII
(8)
Jidarpha Chamchooy (Panda), Kanteera Wadcharathadsanakul (Noey), Khawisara Singplod (Myyu), Miori Ohkubo, Rachaya Tupkunanon (Minmin), Suchaya Saenkhot (Jib), Warinrat Yolprasong (Niky), Weeraya Zhang (Wee)
NV
(13)
Chanyapuk Numprasop (New), Isarapa Thawatpakdee (Tarwaan), Jiradapa Intajak (Pupe), Milin Dokthian (Namneung), Napaphat Worraphuttanon (Jaa), Natticha Chantaravareelekha (Fond), Nuttakul Pimtongchaikul (Gygee), Phattharanarin Mueanarit (Nine), Pimrapat Phadungwatanachok (Mobile), Praewa Suthamphong (Music), Sirikarn Shinnawatsuwan (Phukkhom), Tarisa Preechatangkit (Stang), Warattaya Deesomlert (Kaimook)
Trainee
(21)
Chanikhan Busadee (Jaokhem), Issaree Taweegulpanit (Eve), Napason Siripanee (Earth), Nathanya Dulyapol (Mean), Natthathida Asanani (Yayee), Nicharee Wachiralapphaithoon (Pim), Nippitcha Pipitdaecha (Paeyah), Nopparada Leartviriyaporn (Yoghurt), Nunthapak Kittirattanaviwat (Fame), Pakwan Noijaiboon, Panisa Srilaloeng (Mind), Parita Rirermkul (Monet), Patalee Prasertteerachai (Hoop), Phusita Watthanakronkeaw (Peak), Pinyada Jungkanjana (Popper), Pitthayaporn Kiatthitinan (Pancake), Ratah Chinkrajangkit, Sarisa Worasunthorn (Pampam), Virunpat Thamrongpantavanich (Grace), Wachiraphon Phatthanaphanit (Earn), Yanisa Muangkam (Kaofrang)
CGM48 (20)
C
(2)
Izuta Rina, Punyawee Jungcharoen (Aom)
Trainee
(18)
Chutipapha Rattanakornyannawut (Parima), Kodchaporn Leelatheep (Champoo), Manichar Aimdilokwong (Marmink), Manita Chanchai (Kaiwan), Napassanan Thambuacha (Angel), Nattarika Boontua (Nena), Phattaratida Chongprasankiat (Fahsai), Phitchayapha Supanya (Nenie), Pimnara Rumruaymunkong (Latin), Pinpana Saengboon (Ping), Pitchayathida Sonthisakwanna (Meen), Pronwarin Wongtrakulkit (Pim), Pundita Koontawee (Fortune), Rapeephan Chaemcharoen (Mei), Ravinda Alan (Jayda), Sita Teeradechsakul, Vithita Srasreesom (Kaning), Wacharee Danphasukkul (Punch)
Total: 62 Members

Final Results

Rank Group Team Member Tokens Variation
Senbatsu
1 BNK48 NV Pimrapat Phadungwatanachok (Mobile) 124,138.11 ↑4
2 BNK48 NV Praewa Suthamphong (Music) 120,051.94 ↑1
3 BNK48 BIII Kanteera Wadcharathadsanakul (Noey) 115,306.45 ↑3
4 BNK48 NV Milin Dokthian (Namneung) 89,341.03 ↑6
5 CGM48 Trainee Pronwarin Wongtrakulkit (Pim) 59,433.96 ↑17
6 CGM48 Trainee Vithita Srasreesom (Kaning) 53,234.80 ↑34
7 BNK48 NV Isarapa Thawatpakdee (Tarwaan) 51,808.74 ↑6
8 BNK48 NV Jiradapa Intajak (Pupe) 40,634.05 ↑3
9 BNK48 NV Natticha Chantaravareelekha (Fond) 40,341.86 ↑7
10 BNK48 BIII Rachaya Tupkunanon (Minmin) 36,102.21 ↑4
11 BNK48 BIII Weeraya Zhang (Wee) 22,671.94 ↓3
12 BNK48 NV Nuttakul Pimtongchaikul (Gygee) 19,668.54 ↑11
13 CGM48 Trainee Manichar Aimdilokwong (Marmink) 19,627.44 ↑29
14 BNK48 NV Warattaya Deesomlert (Kaimook) 17,155.48 ↑3
15 BNK48 BIII Miori Ohkubo 16,579.73 ↑15
16 CGM48 C Punyawee Jungcharoen (Aom) 16,431.19 ↑9
Undergirls
17 BNK48 Trainee Patalee Prasertteerachai (Hoop) 15,384.97 NEW
18 CGM48 Trainee Sita Teeradechsakul 13,671.84 ↑21
19 BNK48 NV Sirikarn Shinnawatsuwan (Phukkhom) 13,528.91 ↑7
20 BNK48 NV Tarisa Preechatangkit (Stang) 11,785.22 ↓1
21 BNK48 NV Chanyapuk Numprasop (New) 10,789.39 ↑7
22 CGM48 Trainee Pundita Koontawee (Fortune) 9,877.98 ↑15
23 CGM48 Trainee Kodchaporn Leelatheep (Champoo) 9,778.20 NEW
24 BNK48 Trainee Nippitcha Pipitdaecha (Paeyah) 9,752.89 NEW
25 BNK48 Trainee Sarisa Worasunthorn (Pampam) 9,450.25 NEW
26 BNK48 Trainee Panisa Srilaloeng (Mind) 8,606.84 ↓5
27 CGM48 C Izuta Rina 7,392.29 ↑3
28 BNK48 Trainee Wachiraphon Phatthanaphanit (Earn) 7,365.14 NEW
29 BNK48 Trainee Pinyada Jungkanjana (Popper) 6,983.23 NEW
30 BNK48 NV Napaphat Worraphuttanon (Jaa) 6,760.64 ↑3
31 CGM48 Trainee Manita Chanchai (Kaiwan) 6,487.48 ↑15
32 BNK48 Trainee Nunthapak Kittirattanaviwat (Fame) 6,097.64 NEW
Next Girls
33 CGM48 Trainee Rapeephan Chaemcharoen (Mei) 5,765.03 NEW
34 BNK48 BIII Suchaya Saenkhot (Jib) 5,757.59 ↓2
35 BNK48 Trainee Virunpat Thamrongpantavanich (Grace) 5,574.87 NEW
36 BNK48 BIII Warinrat Yolprasong (Niky) 5,074.41 ↑2
37 CGM48 Trainee Napassanan Thambuacha (Angel) 5,008.46 NEW
38 BNK48 Trainee Nopparada Leartviriyaporn (Yoghurt) 4,868.21 NEW
39 BNK48 NV Phattharanarin Mueanarit (Nine) 4,839.99 ↑9
40 CGM48 Trainee Ravinda Alan (Jayda) 4,732.63 NEW
41 BNK48 Trainee Ratah Chinkrajangkit 4,570.38 ↓10
42 BNK48 BIII Khawisara Singplod (Myyu) 3,919.64 ↑3
43 BNK48 Trainee Pitthayaporn Kiatthitinan (Pancake) 3,667.27 NEW
44 CGM48 Trainee Phitchayapha Supanya (Nenie) 3,647.35 NEW
45 CGM48 Trainee Pinpana Saengboon (Ping) 3,608.23 NEW
46 BNK48 Trainee Nathanya Dulyapol (Mean) 3,319.30 NEW
47 CGM48 Trainee Wacharee Danphasukkul (Punch) 3,205.98 NEW
48 BNK48 Trainee Napason Siripanee (Earth) 3,108.14 NEW

Preliminary Results

1st Preliminary Results

  1. Kanteera Wadcharathadsanakul (Noey) (BNK48 - Team BIII) (13,108.65 votes)
  2. Milin Dokthian (Namneung) (BNK48 - Team NV) (10,544.14 votes)
  3. Vithita Srasreesom (Kaning) (CGM48 - Trainee) (7,309.99 votes)
  4. Jiradapa Intajak (Pupe) (BNK48 - Team NV) (5,878.21 votes)
  5. Pronwarin Wongtrakulkit (Pim) (CGM48 - Trainee) (5,838.43 votes)
  6. Pimrapat Phadungwatanachok (Mobile) (BNK48 - Team NV) (5,703.36 votes)
  7. Praewa Suthamphong (Music) (BNK48 - Team NV) (5,521.83 votes)
  8. Isarapa Thawatpakdee (Tarwaan) (BNK48 - Team NV) (5,285.32 votes)
  9. Rachaya Tupkunanon (Minmin) (BNK48 - Team BIII) (5,102.41 votes)
  10. Manichar Aimdilokwong (Marmink) (CGM48 - Trainee) (4,797.24 votes)
  11. Punyawee Jungcharoen (Aom) (CGM48 - Team C) (4,420.14 votes)
  12. Sita Teeradechsakul (CGM48 - Trainee) (4,398.97 votes)
  13. Weeraya Zhang (Wee) (BNK48 - Team BIII) (3,723.95 votes)
  14. Nuttakul Pimtongchaikul (Gygee) (BNK48 - Team NV) (3,033.29 votes)
  15. Natticha Chantaravareelekha (Fond) (BNK48 - Team NV) (2,614.86 votes)
  16. Patalee Prasertteerachai (Hoop) (BNK48 - Trainee) (2,295.36 votes)
  17. Sarisa Worasunthorn (Pampam) (BNK48 - Trainee) (2,166.94 votes)
  18. Miori Ohkubo (BNK48 - Team BIII) (1,970.34 votes)
  19. Chanyapuk Numprasop (New) (BNK48 - Team NV) (1,912.03 votes)
  20. Napassanan Thambuacha (Angel) (CGM48 - Trainee) (1,533.40 votes)
  21. Kodchaporn Leelatheep (Champoo) (CGM48 - Trainee) (1,452.28 votes)
  22. Ratah Chinkrajangkit (BNK48 - Trainee) (1,446.07 votes)
  23. Tarisa Preechatangkit (Stang) (BNK48 - Team NV) (1,438.45 votes)
  24. Manita Chanchai (Kaiwan) (CGM48 - Trainee) (1,219.17 votes)
  25. Pundita Koontawee (Fortune) (CGM48 - Trainee) (1,039.64 votes)
  26. Nippitcha Pipitdaecha (Paeyah) (BNK48 - Trainee) (1,001.39 votes)
  27. Warattaya Deesomlert (Kaimook) (BNK48 - Team NV) (976.66 votes)
  28. Suchaya Saenkhot (Jib) (BNK48 - Team BIII) (974.88 votes)
  29. Sirikarn Shinnawatsuwan (Phukkhom) (BNK48 - Team NV) (959.37 votes)
  30. Wachiraphon Phatthanaphanit (Earn) (BNK48 - Trainee) (920.65 votes)
  31. Nopparada Leartviriyaporn (Yoghurt) (BNK48 - Trainee) (891.34 votes)
  32. Khawisara Singplod (Myyu) (BNK48 - Team BIII) (884.73 votes)
  33. Pitthayaporn Kiatthitinan (Pancake) (BNK48 - Trainee) (854.55 votes)
  34. Wacharee Danphasukkul (Punch) (CGM48 - Trainee) (819.80 votes)
  35. Nunthapak Kittirattanaviwat (Fame) (BNK48 - Trainee) (752.20 votes)
  36. Jidarpha Chamchooy (Panda) (BNK48 - Team BIII) (657.45 votes)
  37. Pinyada Jungkanjana (Popper) (BNK48 - Trainee) (642.37 votes)
  38. Panisa Srilaloeng (Mind) (BNK48 - Trainee) (627.03 votes)
  39. Virunpat Thamrongpantavanich (Grace) (BNK48 - Trainee) (564.63 votes)
  40. Phitchayapha Supanya (Nenie) (CGM48 - Trainee) (529.99 votes)
  41. Pinpana Saengboon (Ping) (CGM48 - Trainee) (527.42 votes)
  42. Nathanya Dulyapol (Mean) (BNK48 - Trainee) (466.84 votes)
  43. Rapeephan Chaemcharoen (Mei) (CGM48 - Trainee) (457.82 votes)
  44. Napaphat Worraphuttanon (Jaa) (BNK48 - Team NV) (454.95 votes)
  45. Warinrat Yolprasong (Niky) (BNK48 - Team BIII) (414.46 votes)
  46. Napason Siripanee (Earth) (BNK48 - Trainee) (393.78 votes)
  47. Izuta Rina (CGM48 - Team C) (383.38 votes)
  48. Parita Rirermkul (Monet) (BNK48 - Trainee) (360.16 votes)

2nd Preliminary Results

  1. Kanteera Wadcharathadsanakul (Noey) (BNK48 - Team BIII)
  2. Praewa Suthamphong (Music) (BNK48 - Team NV)
  3. Pimrapat Phadungwatanachok (Mobile) (BNK48 - Team NV)
  4. Milin Dokthian (Namneung) (BNK48 - Team NV)
  5. Pronwarin Wongtrakulkit (Pim) (CGM48 - Trainee)
  6. Vithita Srasreesom (Kaning) (CGM48 - Trainee)
  7. Isarapa Thawatpakdee (Tarwaan) (BNK48 - Team NV)
  8. Rachaya Tupkunanon (Minmin) (BNK48 - Team BIII)
  9. Punyawee Jungcharoen (Aom) (CGM48 - Team C)
  10. Weeraya Zhang (Wee) (BNK48 - Team BIII)
  11. Jiradapa Intajak (Pupe) (BNK48 - Team NV)
  12. Manichar Aimdilokwong (Marmink) (CGM48 - Trainee)
  13. Sita Teeradechsakul (CGM48 - Trainee)
  14. Nuttakul Pimtongchaikul (Gygee) (BNK48 - Team NV)
  15. Natticha Chantaravareelekha (Fond) (BNK48 - Team NV)
  16. Miori Ohkubo (BNK48 - Team BIII)
  17. Sarisa Worasunthorn (Pampam) (BNK48 - Trainee)
  18. Patalee Prasertteerachai (Hoop) (BNK48 - Trainee)
  19. Chanyapuk Numprasop (New) (BNK48 - Team NV)
  20. Nippitcha Pipitdaecha (Paeyah) (BNK48 - Trainee)
  21. Manita Chanchai (Kaiwan) (CGM48 - Trainee)
  22. Warattaya Deesomlert (Kaimook) (BNK48 - Team NV)
  23. Napassanan Thambuacha (Angel) (CGM48 - Trainee)
  24. Nicharee Wachiralapphaithoon (Pim) (BNK48 - Trainee)
  25. Nunthapak Kittirattanaviwat (Fame) (BNK48 - Trainee)
  26. Pundita Koontawee (Fortune) (CGM48 - Trainee)
  27. Napaphat Worraphuttanon (Jaa) (BNK48 - Team NV)
  28. Ravinda Alan (Jayda) (CGM48 - Trainee)
  29. Kodchaporn Leelatheep (Champoo) (CGM48 - Trainee)
  30. Wachiraphon Phatthanaphanit (Earn) (BNK48 - Trainee)
  31. Tarisa Preechatangkit (Stang) (BNK48 - Team NV)
  32. Chanikhan Busadee (Jaokhem) (BNK48 - Trainee)
  33. Khawisara Singplod (Myyu) (BNK48 - Team BIII)
  34. Ratah Chinkrajangkit (BNK48 - Trainee)
  35. Nopparada Leartviriyaporn (Yoghurt) (BNK48 - Trainee)
  36. Suchaya Saenkhot (Jib) (BNK48 - Team BIII)
  37. Izuta Rina (CGM48 - Team C)
  38. Pitthayaporn Kiatthitinan (Pancake) (BNK48 - Trainee)
  39. Sirikarn Shinnawatsuwan (Phukkhom) (BNK48 - Team NV)
  40. Rapeephan Chaemcharoen (Mei) (CGM48 - Trainee)
  41. Panisa Srilaloeng (Mind) (BNK48 - Trainee)
  42. Phitchayapha Supanya (Nenie) (BNK48 - Trainee)
  43. Wacharee Danphasukkul (Punch) (CGM48 - Trainee)
  44. Jidarpha Chamchooy (Panda) (BNK48 - Team BIII)
  45. Warinrat Yolprasong (Niky) (BNK48 - Team BIII)
  46. Napason Siripanee (Earth) (BNK48 - Trainee)
  47. Pinyada Jungkanjana (Popper) (BNK48 - Trainee)
  48. Pinpana Saengboon (Ping) (CGM48 - Trainee)

Timeline

2022

  • January 11-24: Filing of applications
  • March 10: First day of voting
  • March 11: First Preliminary results
  • March 24: Second Preliminary results
  • April 7: Last day of voting
  • April 9: BNK48 12th Single Senbatsu Sousenkyo Result

Trivia


BNK48 Senbatsu Election Chronology
BNK48 9th Single Senbatsu Sousenkyo
(2020.04.19)
BNK48 12th Single Senbatsu Sousenkyo
(2022.04.09)
TBA
(TBA)